Iboga. Tabernanthe iboga

TABERNANTHE IBOGA je keřovitá, 1,5-2 m vysoká rostlina, kterou tradičně používají stoupenci kultury Bwiti na území středoafrických států Gabonu a Kamerunu k rituálním účelům. Roste výhradně v deštných pralesích na území Gabonu a Konga.

Iboga - Strom poznání a života

Iboga - Strom poznání a života

 Posvátné dřevo nebo jednoduše Dřevo, které je klíčem k magii vesmíru – vesmíru nocí, předků a duchů, s nimiž umožňuje komunikaci a věštění. Používá se pro duchovní nebo terapeutické účely.

Tabernanthe iboga
Tabernanthe iboga

Ve vhodných podmínkách může dorůst až do stromu o výšce 10 metrů. Rostlina je protkána mléčnicemi, které obsahují bílý zapáchající latex. Vstřícné vejčité listy jsou obvykle 8-10 cm dlouhé a 3 cm široké, nahoře tmavě zelené a vespod žlutozelené. Květy jsou růžové až růžovobílé a vyrůstají v trsech. Plody jsou oranžově žluté, zašpičatělé a v době zralosti velké 1,5 cm.

Robustní, silně větvené žlutavé kořeny obsahují skupinu alkaloidů, z nichž nejdůležitější je Ibogain.

Kouzlo Ibogy se nachází hlavně v kůře kořenů, která je domovem mocného učitele dlícího v tomto výjimečném keři (stromu).

Domorodé náboženství Bwiti považuje Ibogu za kmotra a hlavního učitele všech rostlin na planetě Zemi a tradičně ji po staletí využívá pro pomoc s jakoukoliv duševní, emocionální a duchovní otázkou.

Iboga je také duchovní rostlina, vedoucí nás po cestě k pěti elementům – zemi, slunci, ohni, vodě a větru.

Ibogu domorodci užívají při pravidelných obřadech. Kůru z kořene berou v menších a častějších dávkách před obřadem a těsně na jeho začátku a po půlnoci poslední slabou dávku.

Během obřadu se každý pokouší spojit se svými předky a žádají je o radu, získávají zprávy ze světa duchů, odpoutávají se od těla a odcházejí za svými předky do země mrtvých, kde nalézají odpovědi na své otázky, přestávají se bát smrti a prochází znovuzrozením. Když projdou tímto obřadem, mohou vstoupit do kultu BWITI.

Chcete aktuální informace?
Pokud Vás Iboga a Ibogaine terapie zajímají a chcete, abychom Vám zasílali aktuální informace, vyplňte svůj e-mail do následujícího políčka a odešlete.

 

Zaujala Vás Iboga? Dejte vědět kamarádům: